ההעפלה

ההעפלה 2018-02-27T13:55:16+02:00

קצת רקע…

הבריטים כבשו את ארץ ישראל מידי העות'מאנים בשנת 1917 במסגרת מלחמת העולם הראשונה והחזיקו בה עד שנת 1948. החל משנת 1920 השליטה שלהם קיבלה גיבוי בין לאומי מ"חבר הלאומים" שקבע מנדט בריטי על ארץ ישראל תוך אימוץ "הצהרת בלפור" שקבעה כי בארץ יוקם בית לאומי לעם היהודי ולשם כך השלטון יסייע ליהודים ולהתיישבות היהודית בארץ. מנגד נקבע גם כי יובטחו זכויותיהם ומעמדם של שאר חלקי האוכלוסייה. המתח בין שתי המגמות הללו ליווה את שלטון המנדט הבריטי לאורך כל ימיו. הגבלת מכסת העולים לארץ ישראל וסגירת שערי הארץ בפני אלפי הפליטים שביקשו למצוא בה מקלט לנפשם, נועדה לשמור על יחסים תקינים עם הערבים מכיוון שהעלייה והתחזקות היישוב היהודי היו מבין הגורמים המשמעותיים לתסיסת הערבים.

ההעפלה

אם השער סגור אין פותח (1934-1947)

ההעפלה הוא כינוי לעלייה לא חוקית (בלתי לגאלית) של יהודים לארץ ישראל בתקופת המנדט הבריטי. ממשלת המנדט הבריטי הייתה קובעת מדי שנה מכסה- כמות, של רישיונות עלייה (סרטיפיקטים) ליהודים, רישיונות העלייה הללו היו מעטים מאוד ביחס ליהודים שרצו לעלות וגם- רישיונות אלו ניתנו בהעדפה ברורה לאנשים עשירים או לאנשים שיש להם יכולת פרנסה בטוחה בארץ. אך לאחר עלייתו של היטלר לשלטון הורע מצבם של יהודי אירופה והמון יהודים רצו לעלות ארצה, לא רק העשירים מבינהם.. אז הוחלט לעקוף את הגבלות העלייה של הבריטים ולהביא יהודים לארץ ישראל ללא רשיונות עלייה.
דרכים שונות הומצאו כדי לעקוף את הגבלות העלייה של הבריטים: חלק מהאנשים נישאו בנישואים פיקטיביים עם בני זוג החיים בארץ ישראל. חלק אחר נרשמו ללימודים במוסד להשכלה גבוהה בארץ אך באופן מעשי לא התייצבו ללימודים ורובם נכנסו בכניסה בלתי חוקית – בדרכי הים והיבשה.

lanizahon

בחשאי ספינה גוששת…

המוסד לעלייה ב' והפל-ים (זרוע של הפלמ"ח שהתמקדה בהעפלה) ההגנה והאצ"ל החלו את המבצע עוד בארופה. שם ארגנו קבוצת מעפילים ודאגו לצרכיהם לפני ההפלגה (מקום לינה, אוכל, מים) ובזמן ההפלגה: הם דאגו לאתר אוניה וספן שיסכים להסתכן בהפלגה כזו או לחילופין לרכוש אוניה ולשכור צוות ימאים וספנים, והכל כמובן עלה כסף רב אותו היה צורך להשיג מהר…
מדינות הנמל שמהם הפליגו המעפילים לרוב לא הקשו על ההעפלה, האתגר הייתה להגיע ארצה בספינות משא קטנות, ישנות ורעועות ולהימלט מהעיניים של המשחתות הבריטיות בלב הים ומהחיילים הבריטים בחופי ארץ ישראל. על כל אונייה הוצב מכשיר קשר אשר אותת על בואה לאנשי המוסד לעליה ב', הפל-ים, או ארגוני המחתרות אשר ארגנו את ההפלגה ומחכים בחוף.
האוניה עגנה סמוך לחוף, בחסות החשיכה סייעו המתנדבים לאנשים הנשים והילדים לרדת מהאוניה ולהתפזר ביישובים הקרובים, המעפילים החליפו בגדים ונטמעו בין תושביו הוותיקים של היישוב ולבריטים לא נותר אלא לחזור כלעומת שבאו. התושבים הסמוכים לים התיכון נטלו חלק פעיל במשימה, בין היישובים שהתפרסמו בכך היה הקיבוצים יגור וניצנים.

אז מה עוד צריך לדעת על ההעפלה?

השלב הראשון (1934-1939): עליית היטלר לשלטון

השלב הראשון של ההעפלה החל אחרי עלייתו של היטלר לשלטון בגרמניה, ונמשך עד לפרוץ מלחמת העולם השנייה בספטמבר 1939. בשלב זה לקחו חלק במבצע ההעפלה כמה גורמים: ארגון "החלוץ" שהפך למוסד לעלייה ב' ופעל בחסות ארגון ההגנה; ההסתדרות הציונית החדשה של התנועה הרוויזיוניסטית; וגורמים פרטיים – מעין קבלנים, שתמורת סכומי כסף גבוהים ארגנו את בריחתם של יהודים מאירופה לארץ ישראל.
בשלב זה הגיעו לחופי הארץ יותר מ- 50,000 מעפילים; כשני שליש מהם הגיעו באמצעות ההסתדרות הציונית החדשה של התנועה הרוויזיוניסטית וגורמים פרטיים, וכשליש – באמצעות ארגון "החלוץ" והמוסד לעלייה ב'.

השלב השני (1939 – 1945): בתקופת השואה

גם במהלך מלחמת העולם השנייה לא נפסקה ההעפלה, ולמרות כל הקשיים והסכנות – הגיעו לארץ כ- 16,000 מעפילים. חלק מן הספינות לא זכו להגיע לחופי הארץ, בין השאר בגלל מצבן הרעוע והמספר הרב של המעפילים, והן טבעו (או טובעו) במהלך ההפלגה. כזה היה גם גורלן של הספינה "פאטריה" (מולדת) שטבעה בשנת ת"ש – 1940 ושל "סטרומה" בשנת תש"ב – 1942.

השלב השלישי (1945-1947): לאחר השואה

לאחר השואה, החליט המוסד לעלייה ב' לחדש את פעילותו ולסייע לפליטים להגיע ארצה. הם עבדו כדי להביא למעלה מ- 85,000 מעפילים, ניצולי שואה, מעשרות נמלים מאירופה לארץ ישראל. על אף שלאחר מלחמת העולם השנייה התבררו ממדיה המזוויעים של שואת יהודי אירופה לא הקלו הבריטים על עליית שארית הפליטה והניצולים לארץ ישראל . מרבית הספינות שהגיעו נתפסו, ונוסעיהן הוגלו בסופו של דבר לקפריסין. המעפילים שנתפסו גילו פעמים רבות התנגדות פיזית למעצרם. הם התעמתו עם הכוחות הבריטים, שתוגברו בחיילים ובאמצעי לחימה, ובמקרים מסוימים אף נפתחה לעברם אש חיה. שנת תש"ז – 1947 הייתה שנת שיא בהעפלה, ובמהלך השנה הגיעו לחופי הארץ כ- 25,000 מעפילים. בשנים 1946 – 1948 – עד להקמת המדינה – הגיעו לארץ במבצע ההעפלה כ- 70,000 פליטים מאירופה וגם 5,000 עולים מארצות המזרח, שהועלו ארצה בדרך היבשה באמצעות אישורי הגירה מזויפים – מסוריה ומלבנון, מעיראק וגם מאיראן.

הבהרה חשובה :

אתר זה מיועד למטרות למידה בלבד, ולא לשום מטרה מסחרית.

בשימוש באתר זה, הנך מצהיר שכניסתך לאתר היא לצורך לימוד וקבלת סקירה על חידון הציונות והמורשת בלבד ולא לכל מטרה אחרת.