מלחמת ההתשה

>>מלחמת ההתשה
מלחמת ההתשה 2018-02-27T14:42:20+02:00

קצת רקע…

לאחר מלחמת ששת הימים נוצרה אווירה בארץ שבא הקץ למלחמות ישראל עם עמי ערב. עם ישראל היה שרוי באווירת אופוריה, הניצחון המזהיר בששת הימים הקרין על ישראל תחושת "כל יכול" אך מהר מאוד החלו שוב פעולות האיבה…

מלחמת ההתשה

בין מלחמת ששת הימים למלחמת יום כיפור

לאחר שברית המועצות סייעה לשיקום הצבא המצרי שנפגע קשות במלחמת ששת הימים. מצרים פותחת במלחמה בחזית הדרום כדי לעלות את המורל של המצריים שהיה ירוד מאוד לאחר התבוסה של מלחמת ששת הימים ולפגוע בישראל ובציוד הצבאי.
HHספטמבר 1968- מצרים מפתיעה את ישראל ומתחילה להפגיז אותה. ישראל מגיבה והשקט חוזר לשרור למשך מספר חודשים. ישראל מנצלת את הזמן הזה לחימוש התעלה והגנה על ישראל ובונה מוצבים לאורך תעלת סואץ- "קו בר לב". במרץ 1969, המצרים מתחילים להפציץ את ישראל הפצצות קשות מאוד לאורך התעלה, בכל יום פורסמו בעיתונים הישראלים שמות החיילים שנהרגו מההפגזות. מלחמת ההתשה נמשכה 17 חודשים וגבתה 500 הרוגים! באוגוסט 1970-הוכרזה הפסקת אש, מיד עם הפסקת האש המצרים מזיזים את קו הטילים לכיוון התעלה. מלחמת ההתשה היתה המלחמה הראשונה בה יש ניתוק בין העורף לחזית. בעוד חיילי צה"ל נלחמים ונהרגים בדרום , בת"א ובערי ישראל ישבו בבתי קפה.

ארץ המרדפים

m1ובגבול ירדן יש מלחמה בפני עצמה, מלחמה זו התאפיינה בהפגזות מתמשכות וקבועות על יישובים אזרחיים: הקיבוצים והמושבים במועצה אזורית בקעת בית שאן. אותם יישובים נדרשו לחיות במשך כל תקופת המלחמה בהאפלה (כיבוי מוחלט של התאורה בתוך הבתים וברחבי היישובים) במשך כל שעות החשכה, על מנת להימנע מפגיעות ההפגזה הירדנית. בגבול הירדני הייתה הלוחמה ארטילרית ברובה, וההפגזות מהצד הירדני נענו בהפגזות מקבילות מהצד הישראלי על יישובים במדינת ירדן הסמוכים לגבול, ועל עמדות צבא. עם זאת ביצעו יחידות צה"ל פשיטות כנגד בסיסי המחבלים והצבא הירדני, ובהן הפשיטה על מוצב החרוט. לוחמה זו לאורך גבולה המזרחי של ישראל נפסקה לאחר אירועי "ספטמבר השחור" בספטמבר 1970, כאשר גירש חוסיין, מלך ירדן את אש"ף מירדן.

הטרור הפלשתיני

1964- הוקם הארגון לשחרור פלשתין (אש"ף). אחרי מלחמת ששת הימים יאסר ערפאת מקבל עליו את הפיקוד על ארגון אש"ף. בשלב הראשון ערפאת מנסה לארגן את כל הפלשתינים הנמצאים תחת שלטון ישראל למרי אזרחי נגד ישראל, המרד לא יוצא לפועל משום שערביי ישראל אינם מעוניינים לקחת בו חלק מכיוון שרמת החיים שלהם עלתה תחת שלטון ישראל. לאחר שלא הצליח לארגן את הערבים ביהודה שומרון וחבל עזה ערפאת מעביר את בסיסו לירדן.
mmהרבה פיגועים יוצאים מירדן ופוגעים בכל אזור הבקעה, עמק הירדן ועמק בית שאן. ישראל מפציצה את בסיסי המחבלים שבעומק מדינת ירדן. ירדן מאוד סובלת מכך ובעקבות כך, ב-1970 חוסן מלך ירדן מגרש את ערפאת שעובר ללבנון. כך שבסיס הטרור עובר מירדן ללבנון. הגבול בצפון מתוח וערפאת משלח פיגועים בכל העולם וגם בישראל. ערפאת פועל בטרור בינלאומי על מנת לעורר את העולם לבעיה הפלשתינאית ומתחיל שלב של טרור בינלאומי, חטיפת מטוסים, אולימפיאדת מינכן ועוד.

הבהרה חשובה :

אתר זה מיועד למטרות למידה בלבד, ולא לשום מטרה מסחרית.

בשימוש באתר זה, הנך מצהיר שכניסתך לאתר היא לצורך לימוד וקבלת סקירה על חידון הציונות והמורשת בלבד ולא לכל מטרה אחרת.